pre-loader

Jak odnieść sukces w roli agenta ubezpieczeniowego?

jak-odniesc-sukces-w-roli-agenta-ubezpieczeniowego

Sukces można zdefiniować na wiele sposobów w zależności od tego kogo o to zapytamy. Tak samo jak dróg do tego, by zbudować satysfakcjonującą karierę. Jednak można zauważyć, że wspólną cechą osób odnoszących sukces jest posiadanie konkretnego planu działania i jasno zdefiniowanego celu. Jak w takim razie odnieść sukces pracując jako agent ubezpieczeniowy?

Bądź na bieżąco z dostępną ofertą produktową

Zdarza się, że ubezpieczyciele zmieniają ogólne warunki zawieranych umów lub wprowadzają całkiem nowe produkty. Z tego powodu ważne jest, by cały czas zdobywać wiedzę i być na bieżąco z dostępną ofertą. W rezultacie będziesz mieć większą szansę na sprzedaż tego czego potrzebuje klient, bo będziesz w stanie realnie dopasować ubezpieczenie do jego oczekiwań. Dzięki szerokiej wiedzy na temat oferowanych produktów możesz poprowadzić potencjalnego klienta w kierunku najlepszego ubezpieczenia, nie koniecznie tego najbardziej popularnego.

Pokazuj wartość udzielanej ochrony ubezpieczeniowej

Klientom pokazuj, że nie tylko składka jest ważna ale przede wszystkim zakres udzielanej ochrony ubezpieczeniowej i sytuacja, w której polisa zadziała. Ubezpieczenie jest ważne i należy oferować najlepsze rodzaje ochrony w relacji do ceny.

Używaj języka zrozumiałego dla klientów

Rozmawiając z potencjalnym klientem podawaj mu informacje w sposób zrozumiały. Nie przesadzaj z fachowym żargonem, ponieważ możesz go do siebie zniechęcić. Dzięki dobrej komunikacji Twoi klienci będą rozumieli co do nich mówisz i będą postrzegali cię jako autorytet.

Ubieraj się profesjonalnie

Ubieraj się tak, by potencjalni klienci przekonali się, że poważnie traktujesz swoją pracę. Pamiętaj, że skuteczny agent sprzedaje nie tylko polisy ale i siebie oraz swoje usługi. To dzięki powstałym relacjom zachęcasz klientów do zakupu ubezpieczeń.

Utrzymaj dotychczasowych klientów

Jeżeli nie zaczynasz działalności agencyjnej to utrzymanie istniejących klientów jest często ważniejsze niż pozyskiwanie nowych. Jak pokazuje doświadczenie bywa to także tańszym rozwiązaniem. Czasami kierując wszystkie siły na strategię trafienia do większej liczby kupujących możemy zaniedbać naszych dotychczasowych klientów. A to spowoduje, że utracimy pewną stabilizację w funkcjonowaniu działalności agencyjnej.

Bądź dostępny

Praca agenta ubezpieczeniowego nie jest łatwa ale przynosi satysfakcję. W tym zawodzie czasami musisz kontaktować się z ludźmi o różnych porach dnia, w weekendy a nawet podczas wakacji. Branża ubezpieczeniowa jest bardzo konkurencyjnym rynkiem. Ty i inni agenci walczycie o tych samych klientów.

Angażuj się

Jeżeli agent ubezpieczeniowy chce zbudować swoją karierę musi dbać o swoich klientów. Po sprzedaży ubezpieczenia jego praca się nie kończy. Czasami klienci wymagają pomocy przy czynnościach związanych z zakupem innego pojazdu czy problemami dotyczącymi zawartej umowy. Skuteczni agenci pielęgnują relacje. Aby to osiągnąć zwracają uwagę na szczegóły rozmowy i szukają wspólnego języka.

Usprawnij kontakty z klientami

Gdy klient skontaktuje się z Tobą w sprawie problemu z ubezpieczeniem, roszczeniem lub jakiejś innej sprawy powinieneś pomóc rozwiązać mu problem tak szybko, jak to możliwie. Dla wielu klientów nieotrzymanie odpowiedzi na zadanie zapytanie w rozsądnym terminie jest wyjątkowo irytujące. Tym bardziej, że ta osoba może być nastawiona na zakup ubezpieczenia. Jeśli nie oddzwonisz lub nie odpiszesz na e-mail możesz stracić dużą szansę. Szybki kontakt z klientem pokazuje potencjalnym klientom, że zależy ci na jakości oferowanych usług ubezpieczeniowych. Klienci czują się wówczas szanowani i cenieni a są to dwa kluczowe elementy osiągania sukcesu jako agent ubezpieczeniowy.

Bądź widoczny w sieci

W dzisiejszych czasach każda firma, by odnieść sukces musi zrozumieć jak działa marketing cyfrowy i media społecznosciowe. Dobrym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy na temat optymalizacji wyszukiwarek, reklam na Facebooku i wielu innych umiejętności, które mogą dać przewagę nad konkurencją. Jeżeli będziesz widoczny w sieci trafisz do większej ilości potencjalnych klientów.

Buduj markę agencji ubezpieczeniowej

Musisz zbudować markę swojej agencji, tak by wyróżniać się i odróżniać od innych agentów. Marka obejmuje takie elementy, jak witryna, logo, materiały drukowane, a także to, co reprezentujesz i sposób interakcji z potencjalnymi klientami.

Uwierz w to co robisz

Ludzie sukcesu, bez względu na to czy zajmują się sprzedażą ubezpieczeń, czy pracują w zupełnie innym zawodzie naprawdę wierzą w to co robią. Jeżeli rozmowy z klientami i oferowanie produktów ubezpieczeniowych, których potrzebują będziesz robił z zapałem będziesz cieszył się sukcesem.

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to jak odnieść sukces w roli agenta ubezpieczeniowego, tym bardziej, że budowanie kariery w branży ubezpieczeniowej często zależy od naszych cech osobowości. Jednak korzystając z powyższych podpowiedzi można spróbować określić swoje cele i plan działania na najbliższe miesiące. To czy odniesiemy sukces będzie wówczas zależało od tego jak bardzo będziemy zdeterminowani. I pamiętajmy, żeby nie poddawać się przy pierwszych niepowodzeniach.