pre-loader

Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony? Ważność polisy OC

jak-sprawdzic-czy-jestem-ubezpieczony-waznosc-polisy-oc

Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony? To pytanie zadają sobie często osoby, które zakupiły pojazd. Tym bardziej, że nadal zdarzają się sytuacje, w których zbywca nie przekazuje nam kompletu dokumentów. Zatem jak możemy zweryfikować ważność polisy OC przez Internet? Podpowiadamy poniżej.

Zakup pojazdu - jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony?

Na mocy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy posiadacz pojazdu ma obowiązek posiadać ważne ubezpieczenie OC. Informacje na temat wykupionych ubezpieczeń komunikacyjnych przekazywane są do bazy danych Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która zawiera dane o polisach komunikacyjnych.

Co zrobić, gdy kupiliśmy samochód a zbywca nie przekazał nam kompletu dokumentów? Nie każdy wie, że przez internet można zweryfikować to jak wyglądała dotychczasowa historia ubezpieczenia pojazdu. Zatem jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony online? Wystarczy nam znajomość numeru rejestracyjnego lub numeru VIN. Na ich podstawie za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możemy sprawdzić czy dany pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony za pośrednictwem UFG?

Jak już wyżej wspominaliśmy, jeśli nie wiemy czy zakupiony przez nas pojazd ma ważną polisę OC możemy to zweryfikować za darmo. Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony wykorzystując do tego bazę danych UFG?

Jeżeli chcemy zweryfikować przez internet, czy dany pojazd posiada ważne ubezpieczenie możemy skorzystać z systemu informatycznego Funduszu. Na podstawie numeru rejestracyjnego i numeru VIN ustalimy to czy polisa jest ważna w danym momencie. W odpowiedzi otrzymamy informacje o:

  • numerze polisy OC,
  • marce pojazdu,
  • nazwie firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła tę polisę,
  • danych adresowych firmy ubezpieczeniowej.

W przypadku braku ubezpieczenia uzyskamy informację, że pojazd na dany dzień nie posiada polisy OC. Jest najszybszy sposób na to, by ustalić powyższe dane bez wychodzenia z domu.

Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony? Pomoc agenta ubezpieczeniowego

Jeśli nie mamy możliwości samodzielnej weryfikacji polisy OC za pośrednictwem UFG możemy to zrobić u swojego agenta ubezpieczeniowego. Wystarczy skontaktować się z pośrednikiem, który na podstawie podanych przez nas danych powinien ustalić to czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie. Dotyczy to nie tylko nowo zakupionego pojazdu. Zdarza się przecież, że w natłoku codziennych obowiązków zapominamy o tym, czy odnowiliśmy polisę OC. Często nie wiemy tego jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony w danym momencie. Tu z pomocą również może przyjść nasz agent ubezpieczeniowy, który w swojej bazie danych posiada informacje na temat zawartych przez nas umów ubezpieczenia. Szczególnie, jeśli korzysta z takich nowoczesnych narzędzi jak program sprzedażowy dla agentów SuperAgent.